Baza projektów domów i rezydencji
Dom jednorodzinny projekty

Archiwum kategorii ‘Mój dom’

Co musi zawierać każdy projekt domu

28 września 2015

Co musi zawierać każdy projekt domu Wybór projektu domu jest bardzo ważny i musi być w pełni przemyślany. W projekcie domu powinny znaleźć się dokładnie zobrazowane poszczególne pomieszczenia. W taki sposób powinno się ten projekt opisać, aby budowlańcy nie mieli najmniejszego problemu w wybudowaniu domu według projektu, jaki dostaną. Architekt musi zaplanować każdy otwór na okna oraz drzwi, a także umieścić w odpowiednim miejscu komin i kominy wentylacyjne. Jest to bardzo ważne, bo jeżeli plan nie będzie kompletny i wykonany zgodnie z prawem, wybudowany dom może nie spełnić naszych oczekiwań. Projekt budowlany zawsze składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi projekt właściwy domu, który określa się, jako projekt architektoniczno-budowlany. Drugą część stanowi projekt zagospodarowania działki. Każda z tych dwóch części składa się z różnego rodzaju opisów i rysunków. Każdy musi zawierać datę, kiedy został sporządzony oraz podpis osoby, która go wykonała. Osoba, która wykonuje wszystkie rysunki i opisy powinna mieć do tego uprawnienia. Musi znać zasady projektowania budynków zgodnie z prawem. Nie może być to pierwsza lepsza osoba, tylko architekt, który zna się na tego typu pracy. Każdy projekt powinien być wykonany w sposób dokładny i przejrzysty. Każdy element powinien być dokładnie wymierzony i zgodny z zasadami budowy domów. Jeżeli projekt nie zostanie w odpowiedni sposób wykonany możemy nie dostać pozwolenia na budowę.

Kategorie: Mój dom | Tagi: , ,

W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie projekt domu

17 września 2015

W jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie projekt domu Wybierając najlepszy dla siebie projekt domu trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy. Jedną z najważniejszych rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed wybraniem odpowiedniego dla siebie projektu domu to jego wielkość. Powinien być on dostosowany do liczebności naszej rodziny. Jeżeli jest nas w domu sześcioro na pewno nie wystarczy nam dom o powierzchni osiemdziesięciu metrów. Każdy z domowników powinien mieć swoje miejsce w domu i czuć się w nim szczęśliwym. W domu nie może zabraknąć kuchni i łazienki. Są to pomieszczenia, jakie muszą znaleźć się w domu bez względu na jego wielkość. Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem tak samo jak i kuchnia. W każdym domu powinno znaleźć się również miejsce, w którym cała rodzina będzie mogła wspólnie pooglądać telewizję oraz miejsce, gdzie będą mogli zjeść wspólnie posiłki. Sypialnia dla każdego z domowników także ma znaczenie. Co prawda, jeżeli jest dużo dzieci nie muszą mieć indywidualnych pomieszczeń do spania. Można połączyć na przykład po dwoje dzieci w jednym pokoju. Trzeba tylko dopasować je pod względem wieku i upodobań no i oczywiście dziewczynki nie powinny dzielić pokoju z chłopcami. Jest to bardzo ważne. Wybierając dom musimy również zdecydować, czy będzie to dom parterowy, piętrowy, czy też dom z użytkowym poddaszem. Powinniśmy się w nim zmieścić i powinien być spełnieniem wszystkich naszych skrywanych marzeń.

Kategorie: Mój dom | Tagi: , ,

Planujemy dom

10 września 2015

Planujemy dom Jeżeli chcemy wybudować dom musimy uzyskać na niego pozwolenie. Pozwolenie na budowę jest niezbędne, aby w ogóle ta budowa mogła dojść do skutku. Jest to dokument urzędowy, jaki zostaje nam wydawany w drodze decyzji administracyjnej. Jest to nic innego jak forma zezwolenia nam na wybudowanie danego budynku, czy też możliwość dokończenia różnego rodzaju robót budowlanych. Pozwolenie na budowę musi być sporządzone w zgodzie z prawem. Urząd, który je wydaje ma określony termin na rozpatrzenie sprawy, z którego powinien się wywiązać, jednak nie zawsze tak się dzieje. Bardzo często urzędy nie spieszą się z wydaniem decyzji i tym samym są spore opóźnienia z budowaniem. Ustalono, że zaledwie pięć procent decyzji o warunkach zabudowy jest wydawanych na czas. Pozostałe zawsze mają jakieś opóźnienia. Samo uzyskanie pozwolenia na budowę może przeciągnąć się nawet do roku. Wszystko zależy od urzędów, które będą wydawały poszczególne dokumenty. Jeżeli będą na czas je wydawać, po około trzech miesiącach można już takie pozwolenie uzyskać. W Polsce jest to jednak marzenie. Niemal w każdym przypadku takie oczekiwanie na zgodę na budowę przeciąga się nawet ponad rok. Jednym z najważniejszych załączników do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę jest projekt budowlany. Bez niego nasza decyzja nie będzie rozpatrzona. Bez projektu niestety, ale nic nie uda nam się załatwić.

Kategorie: Mój dom | Tagi: , ,

Każdy powinien mieć w domu swoje miejsce

10 września 2015

Każdy powinien mieć w domu swoje miejsce Dom to nie tylko budynek. To miejsce, w którym mamy być szczęśliwi. Patrząc na dom widzimy tylko budynek, który ma jakiś kształt i w którym mieszka dana rodzina. W rzeczywistości dom to nie tylko budynek, a miejsce, które daje nam szczęście. Każdy z nas pragnie mieć gdzie wracać po pracy, czy też szkole. Właśnie dom jest takim miejscem. Dom z jednej strony jest użytkowym budynkiem, jaki buduje się z przeznaczeniem na cele mieszkalne. Rodzajów domów jest dosyć sporo. Mogą być to domy jednorodzinne, domy wielo rodzinne, parterowe, pietrowe, czy też domy z użytkowym poddaszem. Blok również jest pewnego rodzaju domem, ale takim, w którym mieszka kilkanaście rodzin. Wiele lat temu za dom służyła jaskinia. Dziś trudno by było sobie wyobrazić, że człowiek mieszka w jaskini, je surowe mięso i chodzi bez ubrań. Dzisiejsze domy są naprawdę ciekawe. W zależności od tego jakie fundusze ma dana osoba, która ten dom wybudowała, może wyglądać na naprawdę wypasiony. Dla wielu osób sam wygląd domu nie ma znaczenia. Liczy się dla nich jedynie fakt, że mają schronienie przed deszczem i przed różnego rodzaju zagrożeniami. W domu można z całą rodziną miło spędzić czas i co najważniejsze każdy ma swoje miejsce na ziemi, do którego z miłą chęcią wraca. W domu musi być miejsce dla każdego z domowników. Nie wązne, czy będzie jedna sypialnia dla wszystkich dzieci, czy też każde będzie miało swój poków. Najważniejsze, aby każdy był w tym domu w pełni szczęśliwy.

Kategorie: Mój dom | Tagi: , ,

Dom parterowy, czy z użytkowym poddaszem?

30 sierpnia 2015

Dom parterowy, czy z użytkowym poddaszem? Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na budowę domu parterowego, czy takiego z użytkowym poddaszem. Każdy z nas marzy o własnym miejscu na ziemi, ale niestety nie każdy może spełnić swoje marzenie o własnym domu. Jego budowa jest dosyć kosztowna i najnormalniej w świecie nie każdy może sobie na nią pozwolić. Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na dom parterowy, czy też wybrać dom z użytkowym poddaszem. To co przemawia na korzyść domu parterowego to przedewszystkim cena. Z pewnością będzie on tańszy. Wszystkie z pomieszczeń będą na jednym poziomie. Odpadną schody, które jak wiadomo nie należą do tanich inwestycji. Należy zadać sobie tylko pytanie, czy chcemy mieć wszystko na jednym poziomie, czy też wolimy oddzielić część użytkową od części sypialnej. Decydując się na dom parterowy rozmieszczenie nie zawsze będzie nam odpowiadało. Wiadomo każdy chciałby dużą przestronną sypialnię z oddzielnym wejściem. Wybór domu uzależniony jest również od wielkości działki. Jeżeli działka jest mała ciężko nam będzie wydbudować parterówkę. Taki dom musi mieć większe rozmairy niż dom z użytkowym poddaszem i na małej działce nam się nie zmieści. Działka ogranicza nasz wybór. Jeżeli mamy dużą działkę możemy postawić taki dom jaki tylko nam się podoba. Nie musimy liczyć się z jego wymiarami, gdyż bez problemu zmieści nam się na działce. Jeżeli mamy dzieci, warto wybrać dom z użytkowym poddaszem.

Kategorie: Mój dom | Tagi: , ,